Історія студентських будівельних загонів

Історію студентських будівельних загонів ми пишемо разом! Надсилайте свої спогади, фото та інші матеріали на адресу museumcstu@stu.cn.ua, або знайдіть нас у Facebook.

Перший студентський будівельний загін «Десна» був організований в 1967 році. Останні загони були сформовані в 1991 році. Всього за 24 роки було створено 155 загонів, у яких пройшли школу трудової і життєвої гарту близько 5 тисяч студентів філії.

1967 р. Відправка СБЗ "Десна-67"
1967 р. Відправка СБЗ «Десна-67»

За цей час бійцям СБЗ довелося працювати в Кустанаї, Тюмені, Криму, м.Пардубіце ЧССР, м.Ужгороді, Молдавії, Гомельській області, в м. Людиново Калузької обл., у всіх районах Чернігівської області і, звичайно, на будівництвах корпусів рідної філії  та оздоровчого табору в селі Шестовиця.

Руками наших студентів будувалися житлові будинки, школи, тваринницькі комплекси, санаторії, залізниці і шосейні дороги, газорозподільні станції, заготовлялись тонни сільгосппродукції, рятувалися виноградники від філоксери. Зусиллями наших студентів освоєно мільйони карбованців капіталовкладень.

Щорічно перераховувалися зароблені бійцями СБЗ тисячі карбованців в фонд миру, фонд проведення чергового фестивалю молоді і студентів, в фонд будівництва міста Гагарін, в фонд Будинку піонерів в місті Ханой (1977 р), на будівництво музею комсомольської слави України (1975).

У травні 1982 всі загони взяли участь у будівництві Чернігівського мелькомбінату — будівництві союзного значення. У 1985 р студенти брали активну участь в будівництві пологового будинку міста, кінотеатру «Перемога».

У 1988 р загонами перераховані гроші за 3 дні роботи (близько 9 тис. крб.) на будівництво пам’ятника воїнам-інтернаціоналістам в місті Чернігові.

У 80-х роках серед СБЗ країни широко поширився рух працювати «За себе і за того хлопця», до складу загонів включалися герої-комсомольці. Кожен будівельний загін брав шефство над ветеранами війни і сім’ями загиблих на війні, сільськими школами та дитячими садками. У 70-х роках при СБЗ створювали піонерські табори, а в 80-х включали до складу загонів «важких» підлітків.

Кожен загін проводив заздалегідь заплановану культурно-масову роботу: лекції, концерти, виступи СТЕМ, дискотеки, спортивні змагання.

Докладені зусилля не залишалися непоміченими — наші загони щорічно нагороджувалися перехідними прапорами обкому ЛКСМУ.

У 1978 р Перехідний прапор обласного штабу СБЗ було передано в ЧФ КПІ на постійне зберігання. Загони-переможці соцзмагання в філії нагороджувалися грамотами, преміями, туристичними поїздками.

Бійці СБЗ нагороджувалися грамотами та подяками підприємств і колгоспів, грошовими преміями та значками «Ударник СБЗ». За активну роботу в СЗГ були нагороджені медалями «За трудову доблесть»:

• Заварзін Олександр, гр.ТМ-662 (1972),
  • Авраменко Анатолій, гр.ТЛК-691 (1973),
  • Газука Олександр, гр. ТМ-733 (1976).
Історія СБЗ from is1003

Далі буде ……